Pay after 30 days.
Available immediately, delivery time 3-5 working days
Buy now: Peanut powder 500g
Pure peanut power in every spoon
We have taken your favourite nut and given it a functional makeover! Our peanut powder consists of 100% roasted peanuts that have been partially de-oiled and finely ground. What remains is a real powerhouse: with a whopping 48g of protein per 100g, it is the ideal companion for your active lifestyle (protein contributes to the maintenance of muscle mass). We decided to keep things simple and honest, which is why you won’t find any added sugar, salt or artificial aromas in our bag. Just pure, intense peanut flavour that is ready to transform your kitchen routine!
Versatile, creamy and delightfully smooth
Are you tired of heavy nut butters that are hard to mix? Our peanut powder is a true quick-change artist! When mixed with a little water, it turns into a creamy peanut spread in seconds. But why stop there? It adds a wonderful nuttiness to your morning porridge, gives your green smoothies a creamy consistency and works perfectly as a base for aromatic peanut sauces or dressings. Because it is so finely ground, it integrates seamlessly into your baking recipes, giving muffins and pancakes an extra serving of plant-based power without the heavy oil content of traditional butter.
Peanuts in powder form and at their best
If you thought this product had already shot its bolt – nope! In addition to its high protein content, our peanut powder also has a high fibre content of 15 g per 100 g. And because it consists of just one ingredient, it is naturally plant-based and suitable for vegan diets. In a handy 500 g pack, it's also ready for all your culinary adventures – from porridge to peanut dip. Buy peanut powder now!
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value (in kj/kcal) | 1644 / 393 |
| Fat | 12 g |
| thereof saturated fatty acids | 2 g |
| Carbohydrates | 17 g |
| thereof sugar | 9 g |
| Dietary fiber | 15 g |
| Protein | 48 g |
| Salt | 0 g |
| Product number: | PROTEIN_069 |
|---|---|
| Best before date | 30.05.2028 |
| Origin | Argentina, Brazil |
| Origin (Processing) | Austria |
| Content | 0.5 kg |
| Manufacturer | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582817683 |
| Data sheet | Specification |
| Nutrition traces | Nutrition traces |
| Shipping | Delivery information |
| Company |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Storage Advice | Store in a cool and dry place. |
| Ingredients | 100% PEANUTS |
| Trade Name | Roasted peanut powder, partly de-oiled |
| Label note | Ingredients, nutritional values, and packaging may change. For exact information, please check the product description. |
| Press & Resellers | Download cropped photo |
This is how the price has developed over time
All data without guarantee!
Absolut! Unser Pseudomehl aus 100 % gerösteten Erdnüssen eignet sich ideal, um herkömmliches Mehl in vielen Rezepten zu ersetzen – von Kuchen über Muffins bis hin zu Brot oder Cookies. Der Clou: Das Pulver bringt nicht nur einen mild-nussigen Geschmack ins Gebäck, sondern sorgt auch für eine feine, leicht kernige Textur. Wer mag, kann es auch mit anderen Mehlsorten kombinieren, um die Konsistenz nach Wunsch anzupassen.
Am besten lagerst Du das Erdnusspulver an einem kühlen und trockenen Ort. So ist es in der ungeöffneten Originalverpackung 18 Monate haltbar.
Unser Erdnusspulver besteht nur aus einer einzigen Zutat: Erdnusskernen! Deshalb ist es rein pflanzlich und wunderbar für die vegane Ernährung geeignet.
Na klaro, und es war noch nie einfacher! Mit unserem Erdnusspulver rührst Du in wenigen Minuten cremiges Erdnussmus selber an: Einfach 3–4 EL Pulver in eine Schüssel geben, nach und nach etwas Wasser hinzufügen und kräftig rühren, bis die gewünschte Cremigkeit erreicht ist. Wer es süßer mag, kann ein wenig Ahornsirup dazugeben, für den salzigen Kick passt eine Prise Salz wunderbar. Fertig ist Dein selbstgemachtes Erdnussmus – lecker, intensiv und genau so, wie Du es magst!
Wir bei KoRo teilen Lebensmittel grundsätzlich nicht in „gut“ und „böse“, „gesund“ und „ungesund“ ein. Unser Erdnusspulver kann aber Teil einer ausgewogenen und abwechslungsreichen Ernährung sein und überzeugt mit seinem hohen Protein- und Ballaststoffgehalt.
Unser Highlight: der hohe Proteingehalt! Dank des Entölens liefert das Pulver deutlich mehr Protein als herkömmliche Erdnussbutter* – ganze 48 g pro 100 g. Außerdem punktet es mit einem hohen Ballaststoffgehalt (15 g/100 g). Alle weiteren Nährwerte findest Du wie gewohnt in der Tabelle neben oder unter der Produktbeschreibung.
* Herkömmliche Erdnussbutter liefert im Durchschnitt 30 g Eiweiß pro 100 g.
Du dachtest, das Erdnusspulver seien bloß gemahlene Erdnüsse? Tja, dann liegst Du im Grunde richtig, denn in dem Pulver stecken tatsächlich nur 100 % geröstete Erdnusskerne. Aber das Erdnusspulver kann trotzdem noch so viel mehr! Das Entölen sorgt für einen hohen Proteingehalt und intensiven Nussgeschmack. Dazu ist es ballaststoffreich, vegan und super vielseitig einsetzbar – ob für Smoothies, Porridge, Dips oder selbst angerührtes Erdnussmus. Ein echter Küchen-Allrounder in Pulverform also!
What others say about Peanut powder 500g
Login
4-5 star reviews 🙂
DELICIOUS AND PROTEIN-RICH
1-3 star reviews 🙃
Didn't live up to expectations
However, I've tried peanut flours before, and I know they have a very subtle flavor and are suitable for many culinary uses (with a very interesting protein profile).
Very good and versatile!
Infamous
Hello, Thank you for your feedback. We are truly sorry to hear that. For this type of issue, we ask that you contact our customer service team directly through the Help section. Best regards, The KoRo Team
Great product
We love the texture and taste.
Disappointing, but okay compared to the competition
Many people talk about it as a lower-calorie alternative to peanut butter, but you can’t fool a peanut butter lover with this…
You can use it as a spread, but it’s bland. You can’t really taste it in recipes…
Hello, Thank you for your review. We are truly sorry to hear that you weren’t satisfied with the product. We take your feedback seriously and hope that you’ll soon find a snack or product on our website that better suits your needs. Best regards, The KoRo Team
This is going to be a permanent fixture in my kitchen.
Perfect, I recommend it
Great for increasing your protein intake
I love KORO peanut powder
perfect for smoothies, overnight oats, breakfast bowls, etc.
Nutty and versatile
KoRo Handels GmbH
22.05.2026
Hello, Thank you for your feedback. We’re sorry to hear that the smell and taste of this product didn’t meet your expectations. This is obviously not the experience we want to provide, and we take your feedback very seriously. Please contact our customer service team through the Help section so we can look into this further with you. Best regards, The KoRo Team