Pay after 30 days.
Available immediately, delivery time 3-5 working days
Buy now: Organic teriyaki sauce 250ml
Let's be honest: we all often check tickets to Japan, but unfortunately the trip is long and expensive. A holiday in Japan would be incredible, but while you wait for the opportunity to go, a great alternative is a delicious Japanese meal! No visa, no packing bags and no waiting at the airport —just a lot of flavour that makes you feel (almost) like you are in Tokyo. KoRo want's to help: our new organic teriyaki sauce will bring your dishes one step closer to Japan! Try out all your teriyaki fantasies, from crispy teriyaki chicken to creamy teriyaki tofu. Order KoRo's teriyaki sauce now and let your tastebuds take a very special trip to Japan!
A balance of sweet and savoury aromas
Our organic teriyaki sauce combines tamari, a classic sauce made from soy, water and salt, with aromatic ginger, garlic and chilli. The simultaneously sweet and savoury taste makes teriyaki sauce a popular all-rounder in the kitchen. Bowls, salads, rice, noodles, meat, fish, tofu or other meat alternatives – with our teriyaki sauce you can add an aromatic touch to a variety of dishes. As a marinade, teriyaki sauce gives grilled meat, fish or vegetables a caramelised glaze. Teriyaki sauce also goes well with Buddha bowls or poke bowls. In addition, its sticky texture and aromatic, slightly sweet flavour makes teriyaki sauce a great base for various dressings and sauces. Alternatively, you can use our teriyaki sauce on its own as a dip for spring rolls, chicken nuggets or vegetable sticks - all we can say is: it tastes incredible! If you don't have time to cook but fancy a flavourful dish, you can try our vegan chicken with soy-sesame sauce!
Buy organic teriyaki sauce
Our organic teriyaki sauce is a true all-rounder in Japanese cuisine. The aromatic flavour combines perfectly with with meat, fish, seafood and meat alternatives as well as with tofu, rice, noodles and vegetables and delivers the desired dose of umami. You can use the sauce for marinating, seasoning or as a base for dressings and dips. Order our organic teriyaki sauce now and take a culinary journey to Japan!
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value (in kj/kcal) | 911 / 215 |
| Fat | 0.2 g |
| thereof saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 49 g |
| thereof sugar | 40 g |
| Dietary fiber | 0.5 g |
| Protein | 4.1 g |
| Salt | 3.72 g |
| Product number: | SAUCE_015 |
|---|---|
| Best before date | 13.05.2027 |
| Origin | China, Germany, Spain, Fiji, Thailand, United States of America |
| Origin (Processing) | Netherlands |
| Organic Origin | EU / non-EU agriculture |
| Content | 0.25 litre |
| Manufacturer | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582807608 |
| Data sheet | Specification |
| Organic control body & Organic origin |
|
| Nutrition traces | Nutrition traces |
| Shipping | Delivery information |
| Company |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Storage Advice | Store in a cool, dry place. Once opened, store in the refrigerator and consume within 90 days |
| Ingredients | water, 24,5% sugar*, 22% tamari* (water, SOYBEANS*, sea salt), ginger puree* (ginger*, sugar*), apple cider vinegar*, rice starch*, garlic*, chili*. *of organic agriculture |
| Cross contamination | None |
| Trade Name | Organic seasoning sauce |
| Label note | Ingredients, nutritional values, and packaging may change. For exact information, please check the product description. |
| Press & Resellers | Download cropped photo |
This is how the price has developed over time
All data without guarantee!
What others say about Organic teriyaki sauce 250ml
Login
Finally, an organic teriyaki sauce
no teriyaki sauce
Odile R.
Great consistency - great taste
too spicy but 100 per Asian
Unfortunately too spicy for me.
Thank you for your honest feedback! 💛 It's a shame that we couldn't meet your expectations. We'll take your comments on the spiciness on board - perhaps we'll achieve the perfect balance in the next batch.
Good With Noodles
Make your order free of shipping costs! 🤑
New at KoRo, and with free shipping. Try something new!
KoRo Handels GmbH
02.04.2026
Thank you so much for your feedback! We’re really sorry that you didn’t like the taste of the Organic Teriyaki Sauce and that it was too spicy—tastes do vary, after all. Our customer service team in the Help Center is always here to assist you if you have any questions. We hope you’ll find a snack or product that suits you better on your next visit 🤗