Pay after 30 days.
Available immediately, delivery time 3-5 working days
Buy now: Organic split yellow lentils 2kg
Yellow lentils are ready to complete your pantry rainbow. If red lentils are already a staple in your dal creations and green lentils double as a Bolognese substitute, it's time to add yellow to the mix. Like red lentils, yellow lentils are simply hulled green or brown lentils. Bright, versatile and packed with flavour, these split legumes cook quickly, making them perfect for speedy lentil dishes.
Cooking with yellow lentils: versatile and easy
Lentils are culinary all-rounders, prized worldwide for their simple preparation. In India, red and yellow lentils form the base for curries and are key for the popular dal. Across the globe, they enrich soups and hearty stews. Yellow lentils can also shine cold in salads or as a bowl topping. Their split form makes them perfect for further processing into lentil patties, lentil spreads, or flour. Packed with protein (25g /100g), they’re a favourite in vegan kitchens. Quick tip: always rinse lentils under running water before use.
Full flavour, top quality
Our yellow lentils come from certified organic farming. During hulling and drying, some lentils may split, producing halves that are just as high-quality as the whole lentils. To reduce food waste, we sell these split yellow organic lentils without added colours or flavourings. Lightly oiled for an even shine and reduced dust, they bring a sunny touch to your dishes and brighten up any meal!
*These organic yellow lentils may contain traces of gluten. More information can be found in the FAQs.
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value (in kj/kcal) | 1466 / 347 |
| Fat | 2.1 g |
| thereof saturated fatty acids | 0.5 g |
| Carbohydrates | 52 g |
| thereof sugar | 2.9 g |
| Dietary fiber | 9.7 g |
| Protein | 25 g |
| Salt | 0.01 g |
| Product number: | HUELSEN_031 |
|---|---|
| Best before date | 11.07.2027 |
| Origin | Kazakhstan, Turkey |
| Origin (Processing) | Turkey |
| Organic Origin | Non-EU Agriculture |
| Content | 2 kg |
| Manufacturer | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654789508 |
| Data sheet | Specification |
| Organic control body & Organic origin |
|
| Nutrition traces | Nutrition traces |
| Shipping | Delivery information |
| Company |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Storage Advice | Store in a cool and dry place |
| Ingredients | 98,8% split yellow lentils*, 1,2% sunflower oil*. *of organic agriculture |
| Cross contamination | May contain GLUTEN, SOY, MILK (LACTOSE), PEANUTS, EDIBLE NUTS and SESAME |
| Trade Name | Organic yellow lentils split |
| Label note | Ingredients, nutritional values, and packaging may change. For exact information, please check the product description. |
| Press & Resellers | Download cropped photo |
Facts and myths about soybeans
When you think of soybeans, do you immediately think of numerous claims? From rainforest deforestation and breast cancer to the "feminization" of men - soybeans have to contend with a number of prejudices. But where do they come from and what is really true? We explain and provide you with a few tidbits from our KoRo range.
All about: Protein
Protein powders, bars and the like are the ideal after-workout snack for many! But do they really help to save your gains? One thing is certain: proteins and especially the essential amino acids they contain are vital. That sounds drastic, but don't panic: In most cases, you can easily cover your protein requirements with a balanced diet. You can find out all the facts, tips and tricks about protein here.
This is how the price has developed over time
All data without guarantee!
Login
4-5 star reviews 🙂
Great from weaning
1-3 star reviews 🙃
Excellent value for money
Delicious lentils, I will gladly buy them again!
A must-have in my kitchen
It is my favorite
Very good quality
Great from weaning