Pay after 30 days.
Available immediately, delivery time 3-5 working days
Buy now: Pearl couscous 2kg
Couscous for everyone! Because we like you and we also like our new star: our pearl couscous! With our couscous, the grey, rainy autumn days can pack up and appear in a new light - at least from a culinary point of view. And that's not all: we'll send you a 2 kg value pack that no kitchen should be without. Order now!
Preparing couscous
Time for KoRo trivia: Where does the word couscous come from? Originating in northern Africa, couscous is one of the most popular staples in the world - along with rice, quinoa or bulgur. Couscous is made from grain, which is ground into semolina, moistened and then formed into small balls. In order to bring the oriental atmosphere into your own four walls and to get to know couscous in all its flavourful facets, you should follow a few tips when preparing it: Boil about 250 ml of water together with a teaspoon of salt and a tablespoon of olive oil or butter in a pot. As soon as it reaches a boil, remove the pot from the stove and stir the couscous into the boiling water. Leave the couscous to soak for 7 to 9 minutes until it has completely absorbed the water. Et voilà! You can now add to the couscous further and customise it as you like. Do you want to stock up on more products? We also bulgur and quinoa in our online shop.
Buy Moghrabieh
So treat yourself to our Moghrabieh - that's what pearl couscous is called in Arabic - in a large 2 kg pack. With it, you can make all types of delicious meals. Whether as a hot or cold salad, a side dish for meat or fish dishes or a new alternative to pasta or rice: the little pearls add variety to your kitchen. Order our pearl couscous now!
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value (in kj/kcal) | 1482 / 350 |
| Fat | 1 g |
| thereof saturated fatty acids | 0.4 g |
| Carbohydrates | 80 g |
| thereof sugar | 2 g |
| Dietary fiber | 3 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 0 g |
Pour 250 ml of water into a saucepan, add 1 tablespoon of oil and 1 teaspoon of salt. Bring to the boil, add 250 g of couscous and stir for 6 minutes. Remove from the heat and leave to stand for 7–9 minutes, then fluff up the grains with a fork
| Product number: | COUS_003 |
|---|---|
| Best before date | 11.11.2027 |
| Origin | Italy |
| Origin (Processing) | Italy |
| Content | 2 kg |
| Manufacturer | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582805321 |
| Data sheet | Specification |
| Nutrition traces | Nutrition traces |
| Shipping | Delivery information |
| Company |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Storage Advice | Store in a cool and dry place |
| Ingredients | White soft WHEAT FLOUR, water |
| Cross contamination | May contain PEANUTS, SOYA, MILK (LACTOSE), EDIBLE NUTS, MUSTARD AND SESAME |
| Trade Name | pearl couscous from Soft wheat |
| Label note | Ingredients, nutritional values, and packaging may change. For exact information, please check the product description. |
This is how the price has developed over time
All data without guarantee!
Wir empfehlen unseren Perl Couscous an einem trockenen, kühlen Platz zu lagern. Ab Zeitpunkt der Abfüllung besitzt der Couscous eine Mindesthaltbarkeit von 2 Jahren.
Für die Zubereitung von unserem Perl Couscous solltest Du zunächst etwa 250 ml Wasser in Kombination mit einem Teelöffel Salz und einem Esslöffel Olivenöl oder Butter in einem Topf zum Kochen bringen. Sobald das Wasser kocht, fügst Du 250 g Couscous hinzu und vermixt diesen kurz. Anschließend nimmst Du den Topf von der Herdplatte und lässt den Couscous etwa 7 - 9 Minuten quellen.
Bulgur schmeckt ein wenig nussiger als Couscous. Außerdem handelt es sich bei Bulgur um Hartweizenkörner und bei unserem Couscous um Kügelchen aus Weichweizengrieß.
Login
4-5 star reviews 🙂
Very good quality
Order very gladly again ☺️
1-3 star reviews 🙃
misleading figures
I like to make savory porridge with it.
Another reason I like it is the nutritional values (see photo of Koro: 175 kcal)
At least that used to be the case
When I got it last time, the calorie count was twice as high—how is that possible?
So instead of 5 stars, I’m only giving it 2 stars; I used to put in the effort for the pearl couscous because of the nutritional values.
Now I’ve switched back to oatmeal since it’s less work to prepare
Perfect for warmer days in a salad
misleading figures
I like to make savory porridge with it.
Another reason I like it is the nutritional values (see photo of Koro: 175 kcal)
At least that used to be the case
When I got it last time, the calorie count was twice as high—how is that possible?
So instead of 5 stars, I’m only giving it 2 stars; I used to put in the effort for the pearl couscous because of the nutritional values.
Now I’ve switched back to oatmeal since it’s less work to prepare
Thank you for your feedback! We’re sorry that the nutritional information for the pearl couscous was confusing to you—tastes and expectations are, of course, very personal! Please note that the nutritional values listed on our website are always the official ones, not the information shown in product photos. If you have any questions, you can always contact our customer service team through the Help section. We hope you’ll soon find a product on our website that suits you better 🤗
Very good product in terms of taste; the nutritional content is okay (low for a protein bar, but good for a chocolate bar)
a bad buy for me
Thank you very much for your feedback! We are very sorry to hear that the consistency does not meet your expectations. We are happy to pass on your feedback and hope that you might have a better experience with a different variety. 💛
Visually an eye-catcher
Great recommendation
Broken packaging
I love it!
Make your order free of shipping costs! 🤑
New at KoRo, and with free shipping. Try something new!
KoRo Handels GmbH
08.04.2026
Thank you for your feedback! We’re sorry that the nutritional information for the pearl couscous was confusing to you—tastes and expectations are, of course, very personal! Please note that the nutritional values listed on our website are always the official ones, not the information shown in product photos. If you have any questions, you can always contact our customer service team through the Help section. We hope you’ll soon find a product on our website that suits you better 🤗