Pay after 30 days.
Buy now: Trail mix with roasted nut 1kg
Trail mix is an all time classic, however, opinions on it vary: some love it, while others can't stand the mix of nuts and raisins. Admittedly, many trail mixes are basic and don't impress us either. So, we've taken on the classic snack and put together a mix of roasted nuts and raisins just for you, try it now!
5 ingredients are enough
Our trail mix contains just five ingredients - no more is needed to make this mix as delicious as it is. Alongside roasted peanuts, almonds, and cashews, all roasted in a bit of sunflower oil, we add juicy raisins. The sweetness complements our roasted nuts perfectly. And don't worry: this is not the kind of trail mix where you only find a few nuts among heaps of raisins: our trail mix contains over 70% nuts! Love trail mix as much as we do? Then order our Premium Trail Mix with Brazil nuts, cashews, walnuts, almonds, and hazelnuts. If you're torn between Team Sweet and Team Salty, you shouldn't miss out on our sweet and salty nut-fruit mix. Are you a newbie in the nut-fruit business and don't know which mix to choose? No problem! With our sample mix, you can try different nuts and dried fruits and find out which ones are your favourites.
Buy trail mix with roasted nuts
Many versions of trail mix exist nowadays . The original mix consisted of just almonds and raisins, and later, other nuts were added. We also have several versions of trail mix in our online store and now bring you a mix with roasted nuts — order now!
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value (in kj/kcal) | 2201 / 556 |
| Fat | 35 g |
| thereof saturated fatty acids | 4.1 g |
| Carbohydrates | 33 g |
| thereof sugar | 23 g |
| Dietary fiber | 6.7 g |
| Protein | 17 g |
| Salt | 0.03 g |
| Product number: | STUD_007 |
|---|---|
| Best before date | 04.10.2026 |
| Origin | Chile (sultanas), Argentina (peanuts), USA, Australia, Spain (almond kernels), Ivory Coast (cashew nuts) |
| Origin (Processing) | Netherlands |
| Content | 1 kg |
| Manufacturer | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582812442 |
| Data sheet | Specification |
| Nutrition traces | Nutrition traces |
| Shipping | Delivery information |
| Company |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Storage Advice | Store in a cool and dry place, protected from light |
| Ingredients | 30% raisins, 29% PEANUTS, 20% ALMONDS, 19% CASHEWS, sunflower oil |
| Cross contamination | May contain GLUTEN, SOYA, MILK (LACTOSE), other EDIBLE NUTS and SESAME |
| Trade Name | Mixture of raisins and peanuts and nuts roasted in oil |
| Label note | Ingredients, nutritional values, and packaging may change. For exact information, please check the product description. |
This is how the price has developed over time
All data without guarantee!
What others say about Trail mix with roasted nut 1kg
Login
4-5 star reviews 🙂
1-3 star reviews 🙃
Unfortunately, not at all
Unfortunately, not at all
Thank you for your feedback! We’re sorry to hear that you were disappointed with the quality of your last order—especially after such a positive experience before, which is naturally frustrating. Tastes vary, and with natural products, there can be some variation. You can find all the information about this on our website. You can contact our customer service team at any time through the Help section so we can look into your concern more closely. We hope you’ll soon find a snack on our website that suits you better ☀️
Highly recommended product
Always a pleasure
top ..............
This product is highly recommended for consumption
Mixed-gender classes are addictive
A crunchy texture and a subtle sweet-and-salty combination—simply exquisite
trail mix
Thank you for your feedback! We’re glad you enjoy our trail mix as a snack and that you think it’s better than other products on the market. We pride ourselves on balanced blends and high-quality ingredients, so we’re really happy that you can taste the difference. We hope you continue to enjoy it as a snack 🤗
KoRo Handels GmbH
24.04.2026
Thank you for your feedback! We’re sorry to hear that you were disappointed with the quality of your last order—especially after such a positive experience before, which is naturally frustrating. Tastes vary, and with natural products, there can be some variation. You can find all the information about this on our website. You can contact our customer service team at any time through the Help section so we can look into your concern more closely. We hope you’ll soon find a snack on our website that suits you better ☀️