Pay after 30 days.
Buy now: Dried strawberries 500g
It's the end of September. The leaves are starting to turn orange, you're wearing a thicker jacket again in the evenings and the summer romance with the sweet ice cream parlour salesman (or saleswoman) has also come to an end. And now you also have to lose your remaining lover, your delicious, fresh strawberries. We don't want to put you through that. With our dried strawberries, we help you to keep your spring-summer love close to you at any time of the year. And since you can buy them from us in 500g packs, you always have a reliable, fruity companion by your side!
The sweetness among dried fruit
We are real world champions when it comes to dried fruit. From exotic items, such as mango slices, banana slices or watermelon chunks all the way to domestic classics such as black currants or mulberries, we really dry everything that isn't available all year round. So it was just a matter of time before we added dried strawberries to our selection, next to our freeze-dried strawberry slices. If you don't feel like snacking on your dried strawberries as a pure snack, we'll be happy to show you how to turn your sweet dried fruits into real fruity highlights. How about a cheesecake with some dried strawberries? Or a sweet cake with strawberries as a topping? We know that the lockdown banana bread craze hasn't left us unscathed either, but we're not in the mood for such boring normal banana bread. On our menu: chocolate strawberry banana bread! Our banana bread is a real highlight due to the fruity strawberries and our aromatic chocolate. We have to admit, they don't look as spectacular as the freeze-dried version at a first look, but they taste incredible!
Buy dried strawberries
Thanks to us, you no longer have to wait for spring to enjoy strawberries again! And with 7.1g of fibre per 100g of strawberries, our dried fruit is rich in fibre. What are you waiting for? Get your dried strawberries in our 500g value pack now and fall in love with them every day!
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value (in kj/kcal) | 536 / 128 |
| Fat | 1.4 g |
| thereof saturated fatty acids | 0.1 g |
| Carbohydrates | 20 g |
| thereof sugar | 19 g |
| Dietary fiber | 7.1 g |
| Protein | 2.9 g |
| Salt | 0.01 g |
| Product number: | ERD_006 |
|---|---|
| Best before date | 30.04.2027 |
| Origin | Chile, Iran (Islamic Republic of), Turkey |
| Content | 0.5 kg |
| Manufacturer | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335836392 |
| Data sheet | Specification |
| Nutrition traces | Nutrition traces |
| Shipping | Delivery information |
| Company |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Storage Advice | Store in a cool and dry place, protected from light |
| Ingredients | 100% strawberries |
| Cross contamination | May contain GLUTEN, PEANUTS, SOYA, MILK (LACTOSE), EDIBLE NUTS, SESAME and SULPHUR DIOXIDE (SULFITES) |
| Trade Name | Dried strawberry strips |
| Label note | Ingredients, nutritional values, and packaging may change. For exact information, please check the product description. |
| Press & Resellers | Download cropped photo |
| Dried strawberries 500g | Freeze-dried strawberry slices 350g | |
| Reviews | ||
| Price | CHF 27.50 | CHF 29.50 |
| Product number | ERD_006 | ERD_004 |
| Content | 0.5 kg | 0.35 kg |
| Base price | CHF 55.00 / 1 kg | CHF 84.29 / 1 kg |
| Countries of origin | Chile, Iran (Islamic Republic of), Turkey | Chile, China, Egypt |
| Ingredients | 100% strawberries | 100% strawberries |
| Energy (kcal) | 128 | 327 |
| Dietary fiber | 7.1 | 15 |
| Sugar | 19 | 51 |
This is how the price has developed over time
All data without guarantee!
Login
An interesting product
Texture misses the point
The strawberries are sliced into thin discs rather than dried whole. This would be appropriate for freeze drying but in this case it leaves them a bit pointless. The thinness prevents from getting the nice flavor or texture (as with any other dried berries), but eating a lot in one bite is also inconvenient. Quite confusing on why they would be prepared this why
Best combined with something sweet.
Air-dried strawberries
Aromatic and very slightly sweet
Perfect substitute when no fresh fruit is available
Make your order free of shipping costs! 🤑
New at KoRo, and with free shipping. Try something new!
KoRo Handels GmbH
02.04.2026
Vielen Dank für Dein Feedback! Es tut uns leid, dass Dich die Textur der getrockneten Erdbeeren enttäuscht hat – Geschmäcker und Vorlieben sind ja sehr unterschiedlich. Wir verstehen auch, dass die dünnen Scheiben nicht die gewünschte Erfahrung bieten. Unser Kundenservice im Hilfebereich hilft Dir jederzeit, wenn Du Fragen hast. Wir hoffen, dass Du bei Deinem nächsten Einkauf einen Snack oder ein Produkt findest, das Dir besser zusagt 🤗